Tingsrätten dömde fyra personer som var elever på Lundsbergs skola för grovt hemfridsbrott och misshandel på skolan. En av eleverna dömdes därutöver även för olaga integritetsintrång. Påföljden bestämdes till ungdomstjänst.
Även hovrätten kommer fram till att eleverna ska dömas för brotten. Ett misshandelsbrott bedöms dock som ringa brott i stället för brott av normalgraden. Hovrätten anser att brottsligheten har ett något lägre straffvärde än vad tingsrätten har kommit fram till och sätter därför ned antalet timmar ungdomstjänst.
Tingsrätten förpliktigade eleverna att betala skadestånd till målsägandena. Även hovrätten anser att eleverna ska betala skadestånd men med något lägre belopp än vad tingsrätten bestämt. Ett skadeståndsyrkande ogillas dock.
Hovrätten är enig i sin dom.