Hovrätten för Nedre Norrland
 

Hovrätten fastställer domen för grovt koppleri i Kramfors

Mål: B 1259-26
Den man som i tingsrätten dömdes för grovt koppleri av kvinnan som var hans hustru får sitt fängelsestraff på 4 år 5 månader fastställt av hovrätten.

En natt i oktober 2025 ringde en kvinna larmsamtal efter att hon hade flytt från sitt hem i Kramfors. Hon berättade då att hennes man hade sålt henne till andra män under flera års tid. Den utredning som inleddes därefter visade att kvinnan hade från hemmet och andra ställen i Sverige sålt sex både fysiskt och online till ett flertal män under perioden augusti 2022 till oktober 2025. I dagsläget har drygt 30 av dessa män dömts för sexköp. Åklagaren påstod bland annat att kvinnans make hade förmått henne att sälja sex, utnyttjat henne hänsynslöst och även våldtagit henne. Tingsrätten dömde mannen för grovt koppleri, ett försök till våldtäkt, misshandel, olaga hot vid sex tillfällen och dopningsbrott till fängelse fyra år och fem månader.

Mannen har överklagat och velat bli frikänd. Han har förnekat att han har utövat våld, hot eller tvingat kvinnan till något. Den hjälp han har bistått kvinnan med vad gäller administration har skett på hennes initiativ och utifrån hennes vilja att sälja sex.

Hovrätten gör samma bedömningar som tingsrätten och fastställer tingsrätten dom. Eftersom koppleriet hade pågått planerat och organiserat under lång tid med många sexköpare och då mannen utnyttjat kvinnan på ett hänsynslöst sätt bedömer även hovrätten koppleriet som ett grovt brott. Hovrätten anser emellertid att den bevisning som åklagaren presenterat inte visar allt det åklagaren har hävdat om exempelvis kvinnans utsatta situation, allt våld och alla hot eller att kvinnan inte deltog i samlag frivilligt.

Vid ett tillfälle försökte mannen genom hot få kvinnan att ta tillbaka en tidigare sexkund och att ha samlag med honom. För det döms han även i hovrätten för försök till våldtäkt. Hovrätten fastställer vidare tingsrättens dom för misshandel av kvinnan och en annan person samt för de olaga hoten.

– Mannen har genom övertalning och manipulation vid flera tillfällen fått kvinnan att göra som han ville. Han har genom olika ageranden utnyttjat henne på ett hänsynslöst sätt och för det döms han för grovt koppleri, säger Agneta Ögren, hovrättspresident och rättens ordförande.

Tre av männen som i tingsrätten hade dömts för sexköp överklagade också tingsrätten dom. Hovrätten fastställer en av domarna, skärper straffet för en av männen och frikänner den tredje från ansvar.

Publicerad:2026-10-14 11.00av Hovrätten för Nedre Norrland