Tjänstgöring vid Europadomstolen och EU-domstolen

Det finns möjlighet för jurister under domarutbildningen att söka en tjänst vid Europadomstolen eller EU-domstolen. Tjänsten är i de flesta fall tidsbestämd på ett år och ger en unik inblick i Europadomstolens eller EU-domstolens arbete.

Domstolsverket skickar årligen ut en yngre domare för tjänstgöring som jurist vid Europadomstolen i Strasbourg respektive till EU-domstolen i Luxemburg. Som utgångspunkt är tjänstgöringen ettårig. För att vara behörig att krävs att du som minst har fullgjort hovrättsfiskalsåret alternativt kammarrättsfiskalsåret och som mest varit förordnad som assessor i något år. För tjänsten som jurist vid EU-domstolen krävs även goda kunskaper i franska.

Tjänsterna annonseras årligen och läggs ut på Sveriges Domstolars Intranät. Domstolsverket väljer ut vem som nomineras till tjänsten, men det slutliga urvalet görs av Europadomstolen respektive EU-domstolen.

Uppdaterad
2025-08-19