Kammarrätten i Stockholm
 

Två förhöjda PEth-värden är inte tillräckligt för att återkalla körkort

Mål: 1089-25
Kammarrätten bedömer att två förhöjda PEth-värden inte är tillräckligt för att återkalla körkortet.

Transportstyrelsen återkallade ett körkort på grund av två förhöjda PEth-värden hos körkortshavaren. Förvaltningsrätten instämde i bedömningen.

Kammarrätten, som inhämtade ett sakkunnigutlåtande, bedömer att de två förhöjda PEth-värdena inte ensamma innebar att den enskilde som målet gäller hade ett skadligt bruk av alkohol som inte var tillfälligt. Det fanns också tre mellanliggande PEth-prover med normala värden.

- Att återkalla körkortet är ett långtgående ingripande. Det är Transportstyrelsen som har bevisbördan, och utredningen behöver vara tillräckligt robust för att ett körkortsingripande ska kunna ske, säger kammarrättsrådet Pernilla Flank, som var ansvarig för målet.

Kammarrätten bedömde att den medicinska utredningen var bristfällig och att Transportstyrelsen inte hade visat att det fanns förutsättningar för att återkalla körkortet.

Fakta

Ett körkort ska återkallas om körkortshavarens förutsättningar för att köra ett körkortspliktigt fordon är väsentligt begränsade på grund av sjukdom, skada eller dylikt, till exempel alkohol­beroende eller missbruk (se 5 kap. 3 § p. 7 körkortslagen (1998:488) och 12 kap. Transportstyrelsens föreskrifter och allmänna råd (TSFS 2010:125) om medicinska krav för innehav av körkort m.m.) Det är Transportstyrelsen som ska bevisa att kraven för körkortsåterkallelse är uppfyllda.