Förvaltningsrätten i Stockholm
 

Fel av polismyndigheten att neka allmän sammankomst

Mål: 14678-25
Förvaltningsrätten beviljar en privatperson tillstånd att anordna en allmän sammankomst i nära anslutning till Prideparaden.

I slutet av maj 2025 inkom en ansökan från en privatperson om tillstånd att anordna en allmän sammankomst vid ”Svampen” på Stureplan i Stockholm, samma dag som den årliga Prideparaden. Av ansökan framgick att sökanden tillhör en kristen grupp och att syftet med sammankomsten är att tala om bibelns syn på sexualitet och kärlek. Polismyndigheten nekade tillståndet bl.a. med motiveringen att ordningen och säkerheten inte skulle kunna garanteras.

Förvaltningsrätten konstaterar att mötes- och demonstrationsfriheterna är grundlagsskyddade rättigheter. Det innebär att möjligheterna att avslå en ansökan om tillstånd till allmän sammankomst är starkt begränsade. Ett skäl för att neka sådant tillstånd är att det är nödvändigt av hänsyn till ordning eller säkerhet. För att en allmän sammankomst ska nekas med hänsyn till ordning eller säkerhet krävs enligt förvaltningsrätten att det finns relativt konkreta omständigheter som talar för att ordningsstörningar eller säkerhetsrisker kan uppstå i samband med sammankomsten. Förvaltningsrätten anser inte att de skäl som Polismyndigheten uppgett i sitt beslut visar att det finns sådana konkreta omständigheter. Inte heller i övrigt finns det skäl att neka tillstånd till sammankomsten.

- Ett tillstånd att ordna en allmän sammankomst får inte nekas utom på mycket goda grunder, säger rådmannen Paul Sjögren.