Tingsrätten prövade flera åtal med anknytning till gängrelaterad brottslighet i Stockholmsområdet under sensommaren 2023. Det rörde sig bland annat om mord samt försök, medhjälp och förberedelse till mord. Ett stort antal personer dömdes för delaktighet i brottsligheten. Tingsrätten frikände de två personer som var åtalade för mordet i Hällkana för det brottet. Såväl åklagaren som flera av de dömda har överklagat tingsrättens dom. Hovrätten har prövat överklagandena och ändrat tingsrättens dom i flera avseenden.
En 32-årig man, som i tingsrätten dömdes för mord på en 14-årig pojke i Ösmo, döms i hovrätten även för mordet på en 14-årig pojke i Hällkana. Mannen döms även i hovrätten till livstids fängelse. Även en 19-årig man döms för mordet i Hällkana till åtta års fängelse.
Hovrättsrådet Daniel Thorsell har varit referent i målet i hovrätten.
- Åklagaren har kommit med ny bevisning i hovrätten vad gäller mordet i Hällkana och vi har kommit fram till att det genom den samlade bevisningen har klarlagts var, när och av vilka den 14-åriga pojken mördades.
En 33-årig man döms för att genom bl.a. chattar ha styrt andra personer till att begå mord samt försök, medhjälp och förberedelse till mord. Han döms även i hovrätten till livstids fängelse.
En 24-årig man döms för bl.a. medhjälp till mord och döms även i hovrätten till livstids fängelse. Hovrätten ändrar i hans fall tingsrättens dom och beslutar att han ska utvisas från Sverige.
En 27-årig man, som frikändes i tingsrätten, döms av hovrätten för medhjälp till mord. Två män, 19 och 23 år gamla, döms för förberedelse till mord och får sina straff skärpta. En 20-årig man som dömts för stämpling till mord får sin dom fastställd.
Daniel Thorsell:
- Målet rör brottslighet inom och mellan kriminella gäng. Det är fråga om hänsynslösa brott med mycket höga straffvärden. Hovrätten har i flera fall sett allvarligare på brotten än vad tingsrätten gjorde.
Dom i mål om mord på två 14-åriga pojkar
Hovrätten ändrar tingsrättens dom och dömer två personer för mord på en 14-årig pojke i Hällkana utanför Bro. En av personerna döms liksom i tingsrätten även för mordet på en 14-årig pojke i Ösmo. Båda morden skedde i juli 2023. Genom hovrättens dom döms ytterligare sex personer till långa fängelsestraff för bl.a. medhjälp till mord och förberedelse till mord.