Högsta domstolen
 

Krav på dubbel straffbarhet har inte ansetts uppfyllt

Mål: B 7798-24
En gärning som har begåtts utomlands har inte ansetts straffbar i gärningslandet när det enligt det landets lag krävs att målsäganden gör en anmälan inom viss tid och fristen inte har iakttagits.

En man och en kvinna med hemvist i Sverige reste på semester till Italien. Sedan de kommit hem åtalades mannen för att vid ett tillfälle under vistelsen där ha misshandlat kvinnan.  

För att svensk domstol ska vara behörig att döma över brott som begåtts utomlands krävs som huvudregel att gärningen är straffbar både i Sverige och på gärningsorten (dubbel straffbarhet). Misshandel är straffbart i Italien, men för att där kunna lagföra ett brott av den svårhetsgrad som är aktuell i målet krävs att målsäganden har anmält brottet inom tre månader från gärningstillfället. Kvinnan har inte anmält brottet inom denna tid vare sig i Sverige eller i Italien.     

Högsta domstolen har nu slagit fast att kravet på dubbel straffbarhet inte är uppfyllt i fall som detta. Det betyder att svensk domstol inte är behörig att pröva åtalet som därför ska avvisas.

Benämning

”Målsägandefristen”