I en lägenhet i ett bostadsrättshus utförde en bostadsrättshavare ett ingrepp i en bärande vägg mellan vardagsrum och sovrum. Genom åtgärden gjordes bland annat en öppning i väggen. Åtgärden föregicks av kontakter mellan bostadsrättshavaren och bostadsrättsföreningens styrelse, som lämnade tillstånd till åtgärden.
Ingreppet genomfördes utan att ha anmälts till byggnadsnämnden och utan startbesked. Med anledning av detta tog byggnadsnämnden ut en byggsanktionsavgift av föreningen.
Frågan i Högsta domstolen var om det fanns förutsättningar att ta ut byggsanktionsavgiften från bostadsrättföreningen när det var bostadsrättshavaren som i sin lägenhet utförde den åtgärd som borde ha anmälts till byggnadsnämnden.
Högsta domstolen slår fast att i fråga om överträdelser som har med de tekniska egenskapskraven för en byggnad att göra bör utgångspunkten vara att byggsanktionsavgiften kan tas ut av ägaren, dvs. i detta fall bostadsrättsföreningen. Bland annat med hänsyn till att föreningens styrelse lämnat sitt godkännande till åtgärden anser domstolen att det inte finns anledning att efterge eller sätta ned avgiften.