Solna tingsrätt
 

Dom i mål om olaga hot mot statsråd

Mål: B 695-26
Tingsrätten har idag dömt en man för ofredande och olaga hot mot två statsråd, i stället för olaga hot och grovt olaga hot som han åtalats för.

I mitten av januari placerades föremål utanför två statsråds bostäder. Utanför det ena statsrådets hem låg en korg med äpplen där Adolf Hitlers ansikte var målat på frukterna. Utanför det andra statsrådets hem stod en människolik docka med en plastkniv i handen och ett avhugget dockhuvud i den andra. Därefter har händelserna publicerats på ett socialt medium med kritik av statsrådens inblandning i bistånd till Syrien.

Åklagaren har åtalat mannen för i första hand olaga hot, i andra hand ofredande, vad gäller händelsen med äpplena, och för grovt olaga hot vad gäller händelsen med dockan.

Mannen har erkänt att han placerat föremålen utanför statsrådens hem, men har nekat till att det är ett brott. Han har hävdat att handlingarna är en form av politisk yttrande- och demonstrationsfrihet. Han har uppgett att syftet var att väcka opinion mot regeringspolitik, snarare än att hota någon.

Tingsrätten dömer mannen för ofredande vad gäller händelsen med äpplena och för olaga hot vad gäller händelsen med dockan. – Genom sitt agerande har mannen passerat gränsen mellan statsrådens privata och offentliga roller på ett sätt som inte ryms inom den grundlagsskyddade yttrande- och demonstrationsfriheten, säger rättens ordförande, rådmannen Lisa Anestål.

Gärningarna har ett samlat straffvärde som uppgår till ett kortare fängelsestraff, men påföljden bestäms till villkorlig dom. Den som får villkorlig dom ska vara underkastad en prövotid av två år. Den villkorliga domen har inte förenats med dagsböter på grund av att mannen varit frihetsberövad i omkring en månad.

 

Publicerad:2026-02-27 11.00av Solna tingsrätt