Falu tingsrätt
 

Rekord för tredje året i rad vad gäller antalet avgjorda brottmål

För tredje året i rad har Falu tingsrätt avgjort fler brottmål än föregående år. Under 2025 avgjorde tingsrätten 2 634 brottmål. Det är nästan 100 fler avgjorda brottmål än 2024. En jämförelse fem år tillbaka i tiden innebär att domstolen idag avgör dryga 600 fler brottmål per år än 2021 (en ökning med ca 30 %). Trots ett fortsatt högt inflöde av brottmål har det goda resultatet inneburit att balansen för brottmålen minskat till en nivå som domstolen inte varit på sedan 2020.

Det finns flera förklaringar till det goda resultatet. Förutom hårt arbete från alla medarbetare har domstolen under 2025 haft en avarbetningsinsats med hjälp av extramedel från Sveriges Domstolar. En annan förklaring är att det snabbförfarande för enklare brottmål (Snabbare lagföring) som för Dalarnas del kom i gång under våren 2023, har utvecklats positivt. Snabbare lagföring är ett samarbete mellan alla aktörer i rättskedjan som kortar processen från brott till dom till så kort tid som cirka 6–7 veckor. 

– Vi klarar numera regeringens mål för brottmålen med god marginal. Däremot har vi fortfarande för höga balanser på brottmålssidan och för hög andel gamla brottmål, säger tingsrättens chef lagmannen Johan Rosén.

Tingsrätten kommer under 2026 att arbeta hårt för att ytterligare effektivisera verksamheten. En begränsande faktor är dock antalet förhandlingssalar. Sedan länge pågår ett projekt där ytterligare två stora förhandlingssalar ska byggas. Redan under 2026 kommer tingsrättens befintliga lokaler att byggas om, fräschas upp och moderniseras. Förhoppningsvis kommer strax därefter bygget av de två nya förhandlingssalarna kunna komma i gång.

– Vi har all anledning att tro att den positiva utvecklingen kommer att fortsätta, säger Johan Rosén avslutningsvis. För det första kommer två nya förhandlingssalar innebära att vi får betydligt bättre förutsättningar för att vidta kraftfulla avarbetningsinsatser. För det andra har vi ett mycket gott samarbete med polis, åklagare och övriga aktörer i rättskedjan och det pågår nu ett gemensamt arbete som syftar till att ytterligare effektivisera hanteringen av brottmålen i Dalarna utifrån de erfarenheter som Snabbare lagföring gett oss.        

Faktaruta

Snabbare lagföring

är ett samarbete mellan Polisen, Åklagarmyndigheten, domstolarna och Domstolsverket, Rätts­medicinal­verket samt Kriminalvården. Det går i korthet ut på att när Polisen har stoppat en misstänkt gör de utredningen klar på plats och ger den misstänkte en preliminär tid för rättegång. Arbetssättet har pågått i form av försöksverksamhet sedan 2018 och det permanentades för hela landet under 2023.

Regeringens mål 

för tingsrätterna är en omloppstid på 5 månader (mäts på 75 percentilen, förenklat uttryckt vid en mängd på 100 brottmål mäts tiden för hur lång tid det tog att avgöra det 75:e målet). För 2025 var omloppstiden för brottmål på Falu tingsrätt 4,1 månader.

Brottmålsbalans

Antalet inkomna men ännu inte avgjorda brottmål.

Publicerad:2026-02-02av Falu tingsrätt
Uppdaterad:2026-02-02