Fysiskt så är det långt från Ramallah till Jönköping, tidsmässigt kan den resan dock ta lika lång tid som det tar att röra sig inom Västbanken. Utbildningar för domare och övrig domstolspersonal har under årens lopp varit en utmaning för alla parter. Lägg också till den rådande domarbristen i Palestina vilket har inneburit att all utbildning har fått förläggas till helger, med de utmaningar det innebär. Därför har e-lärande och möjligheterna som digitala plattformar erbjuder varit angeläget att utveckla. Syftet med besöket var att från Domstolsverkets sida utbilda personal att kunna producera egna e-utbildningar.
Ett långsiktigt partnerskap
Samarbetsavtalet mellan Domstolsverket och Palestinian Judicial Institute undertecknades hösten 2024 och omfattar flera områden, där digitalisering och kompetensutveckling är centrala delar. Målet är att stärka rättssäkerheten och bidra till en mer effektiv domstolsverksamhet. Domstolsverket har inom ramen för sitt internationella fredsfrämjande arbete, och som ett stöd till EU:s polisinsats för den palestinska myndigheten (EUPOL COPPS), bedrivit erfarenhetsutbyte för att förbättra domarutbildningen i Palestina. Avtalet är ett tekniskt samarbetsavtal och den verksamhet som planeras ska genomföras i samråd och i samverkan med EU:s polisinsats. Sedan 2017 har Domstolsverket sekunderat personal till insatsen.
Helt nya möjligheter med e-lärande
Patrik Merovuo och Johanna Lafourcade Holkko är kompetensutvecklare på Domstolsverket och de var tillsammans med andra med och utbildade palestinierna under veckan.
– Genom den här utbildningsinsatsen kan de både uppdatera redan existerande e-utbildningar och skapa nya på ett effektivare sätt. Utöver utbildning i programmen vi använder ingick även moment för att skapa material till e-utbildningarna, till exempel att filma med mobilen och redigera video och ljud, säger Johanna Laforucade Holkko.
– Den främsta utmaningen tror jag var att hamna på rätt nivå, både gällande teori och praktik. Vi har till exempel tillgång till material som inte nödvändigtvis finns hos dem och måste därför anpassa innehållet i utbildningen till sådant de faktiskt kan applicera själva. Vi kanske har gjort misstaget att underskatta dem innan, det finns mycket vilja och kompetens i deras organisation säger Patrik Merovuo.
Naila Younis är utbildningsansvarig vid PJI. När vi får oss en pratstund så är det tydligt hur mycket hon brinner för att utveckla det digitala lärandet och hon pratar varmt om de möjligheterna som e-lärande ger.
– Samarbetsavtalet har öppnat helt nya möjligheter för oss. Innan samarbetet med Domstolsverket fick vi anlita utomstående företag och det kostade oss enorma belopp. Med vår utmanande ekonomi blev det omöjligt i längden. Vi insåg att vi var tvungna att börja bygga materialet själva, helt enkelt en ”in house” produktion. Vi har av tradition ett bra samarbete med Sverige och Domstolsverket och avtalet som skrevs under förra året är ett viktigt stöd för PJI, vi måste ta oss vidare då vi har många utmaningar i Palestina.
Stabil e-infrastruktur i en nyckfull vardag
Men hur emottas då e-lärande bland domarkåren i Palestina? Har inte samtliga länder i världen bekymmer med e-lärande och att hitta rätt former och metoder? Naila Younis menar att det finns andra faktorer och utmaningar som gör det än viktigare att arbeta vidare med att utveckla e-lärande.
– Jag ska förklara vår utmaning. Vi har inte nog med åklagare och domare i Palestina. Under hela veckorna så är de upptagna med domstolsarbete. Om vi ska genomföra utbildningar rent fysiskt så måste det ske under helgerna, tid som de precis som alla andra vill umgås med familjen. Addera också tiden det tar att färdas i landet och nyckfullheten som kan uppstå med olika hinder och stopp för trafik. Här kommer e-lärandet in som en viktig del som verkligen underlättar och motiverar.
Naila Younis pekar även på de fysiska förutsättningarna. Deras myndighetskontor saknar utrymmet för att husera en studio och en del av strukturen för digitalt lärande. Hon påpekar dock att en utbyggnad är planerad och att de sneglar på hur studion i Domstolsverket är utformad.
– Det var svårt att få acceptans för e-lärande för några år sedan när vi börjande försöka använda det på allvar. När kriget i Gaza bröt ut så kunde vi knappt röra oss utomhus och då fick vi övergå till enbart utbildningar via Zoom. Men det kom inte utan utmaningar; det går inte att sitta fem-sex timmar framför kameran. Nu har vi hittat former för att lära både fysiskt och över e-kurser. I det långa loppet så hoppas jag att det här kommer att leda till bättre utbildningar på hemmaplan så att vi kan utbilda fler och tanken är helt enkelt att vi ska kunna lära av de som har lärt sig.
Varför bistånd till e-lärande när det är fred som behövs?
När vi dagligen möts av nyheter om situationen i Palestina så kan man fråga sig varför Domstolsverket satsar på att bygga upp rättsväsendet och i synnerhet arbeta med e-lärande? Evelina Largren arbetar som internationell samordnare och hon har arbetat med att samordna besöket.
– Domstolsverket arbetar med rättsstatsuppbyggnad och det är jätteviktigt att fortsätta tillsammans med EUPOL COPPS. Frågan om varför vi ska stötta deras e-lärande när det behövs insatser inom så många andra områden är inte helt ovanlig. Men det fungerar ju inte att bygga upp ett samhälle om rättsväsendet inte fungerar, du får ingen stabil demokrati då. Vi behöver fortsätta vårt arbete med rättsstatsuppbyggnad även om andra grundläggande behov i ett samhälle saknas. De har utmaningar i landet, bara det spända läget och vägspärrar gör det svårt för domstolspersonal att ta sig runt i landet och då är det kanske ännu viktigare med ett utvecklat digitalt lärande, avslutar Evelina Largren.
