Runt om i Sverige finns det åtta hyres- och arrendenämnder som bland annat har till uppgift att medla i tvister som handlar om bostäder och lokaler och fatta beslut i frågor som till exempel handlar om skälig hyra, andrahandsuthyrning och bostadsrättsfrågor. Nämnderna är självständiga, oberoende och opartiska myndigheter med dömande uppgifter. De har i stora delar samma funktion och organisation som de allmänna domstolarna men är inte domstolar i formell mening utan förvaltningsmyndigheter.
En del i det stöd som Domstolsverket ger nämnderna är att vara en drivande och stödjande kraft i utveckling- och kvalitetsarbetet. Under våren har en arbetsgrupp, bestående av ett antal hyresråd, ett hovrättsråd och representanter från Domstolsverket, arbetat fram konkreta förslag på processrättsliga reformer som om de genomfördes skulle förbättra och underlätta nämndernas verksamhet. Här sammanfattas förslagen:
Förändrad sammansättning i arrendenämnden i vissa ärenden
I vissa ärenden om anläggningsarrende, till exempel när mark upplåts för bensinstationer eller vindkraftverk, ska arrendenämnden kunna förordna intresseledamöter med relevant erfarenhet. Arrendenämnden kan på så vis tillföras relevant sakkunskap i de ärenden där det behövs.
Tydligare krav på ansökan och en parts första inlaga
När någon skickar in en ansökan och när en part ger in sin första inlaga till nämnden ska det bli tydligare vad som måste vara med. Till exempel kontaktuppgifter, vem som företräder parten och vilken bevisning som åberopas och vad som ska styrkas med varje bevis. Det gör att nämnden kan arbeta mer effektivt och att medlingen kan bli bättre.
Nya regler för förhör
För att undvika onödiga förseningar ska nämnden kunna avvisa muntlig bevisning om den inte kan tas upp trots rimliga ansträngningar och avgörandet inte bör fördröjas ytterligare. Förslaget bygger på liknande regler som redan finns i rättegångsbalken.
Reglering av ombud och biträden
Nya bestämmelser införs som reglerar förutsättningarna för anlitande och avvisning av ombud och biträden. Vidare ska det bli möjligt för nämnden att förklara ett ombud eller biträde obehörig att uppträda vid nämnden under viss tid eller tills vidare, likt vad som gäller i allmän domstol.
Moderniserad delgivningsskyldighet
Slutligen ska nämndernas skyldighet att använda delgivning begränsas så att regleringen för nämnderna blir mer lik den som gäller för handläggningen i domstol.
Nästa steg
Förslagen i promemorian har lämnats till Justitiedepartementet med förhoppning att de kan bli en del av framtida lagändringar. Målet är att skapa en modernare och mer effektiv process som gynnar både parter och nämndernas arbete.
