En av de aktörer som menar att de äger guld- och platinatackorna – ett dödsbo – har begärt att Polismyndigheten ska lämna ut godset till dödsboet. Genom det överklagade beslutet bestämde Polismyndigheten att inte lämna ut godset.
Frågan som förvaltningsrätten har prövat är om godset i dagsläget ska lämnas ut till dödsboet. Förvaltningsrätten har således inte tagit ställning till vem som är ägare av godset.
– Förvaltningsrätten har inte prövat vem som faktiskt äger egendomen, säger rättens ordförande, rådmannen Magnus Nylander.
Enligt gällande lagstiftning ska godset lämnas ut till den som är ägare/rättsinnehavare. För att egendomen i detta skede ska få lämnas ut ska dödsboet göra det sannolikt att det är ägare av godset.
Eftersom det är flera aktörer som gör anspråk på godset och det även pågår tvist kring vem som ägare har det inte i förvaltningsrättens mål gjorts sannolikt att det är just dödsboet som är ägare på det sätt som krävs. Polismyndighetens beslut att inte lämna ut godset till dödsboet har därför varit korrekt.
– För att egendomen ska få lämnas ut ska dödsboet göra sannolikt att det är ägare av godset. När det pågår en tvist om vem som är ägare har dödsboet inte gjort sannolikt att det är just dödsboet som är ägaren, säger Magnus Nylander.