Nyfiken på jobbet bakom medierubrikerna?

Inom Sveriges Domstolar arbetar över 7600 medarbetare med ett av vårt samhälles viktigaste uppdrag – att ge alla möjligheten att få sitt fall prövat i en oberoende domstol. Är du vår nästa kollega?

Populärt val för framtidens jurister

Sveriges Domstolar fortsätter vara ett av de mest populära valen av arbetsgivare för framtidens jurister. Det visar en nyligen genomförd undersökning där juriststudenter rankar sin drömarbetsgivare.

Möt medarbetarna bakom rubrikerna

Sveriges Domstolar genererar ungefär 275 mediepubliceringar om dagen. Rubrikerna ger sällan en helhetsbild och skildrar framförallt inte den bredd av mål och ärenden som Sveriges Domstolar faktiskt arbetar med. Möt våra medarbetare som berättar om jobbet och olika slags mål – allt från skjutningar, utpressning och penningtvätt till vårdnadstvister, skattemål och djurskydd.

Är du vår nästa domare?

Är du kvalificerad för det utmanande och givande uppdraget som ordinarie domare? Läs mer om domaryrket.

Situationsbild - väx med oss