Det var i oktober förra året som mannen enligt åtalet våldtog en då 17-årig flicka i mannens dåvarande hem i Hörby. Flickan var påverkad av alkohol. Lunds tingsrätt dömde mannen för våldtäkt och därutöver bland annat flera fall av sexuellt ofredande till fem års fängelse. 38-åringen ville i hovrätten bli frikänd från våldtäktsåtalet då han nekar till brott. Även åklagaren överklagade domen och menade att våldtäktsbrottet skulle bedömas som grovt
Hovrätten kommer precis som tingsrätten fram till att mannen otillbörligt utnyttjat att flickan på grund av sin ålder i förhållande till honom, sin alkoholberusning och sociala situation befunnit sig i en särskilt utsatt situation och att hon därför inte kunde delta frivilligt i samlaget. Även hovrätten dömer därför 38-åringen för våldtäkt. Hovrätten instämmer i tingsrättens bedömning att brottet inte ska bedömas som grovt.
Straffvärdet för våldtäkten är något lägre än vad tingsrätten ansett. 38-åringen döms till fängelse i fyra år för den samlade brottsligheten. Hovrätten fastställer även att den tidigare villkorligt medgivna friheten ska förverkas i sin helhet, vilket innebär att mannen ska avtjäna även den tiden i fängelse, drygt 20 månader.
Rätten är enig.