Sammanfattning
Den som har lämnat en oriktig uppgift till ledning för sin beskattning kan bli skyldig att betala skattetillägg. En uppgift anses vara oriktig om det klart framgår att den är felaktig. Uppgiften anses dock inte vara oriktig om den uppenbart inte kan läggas till grund för ett beslut. Om uppgifterna i en självdeklaration är otydliga eller motstridiga kan Skatteverkets utredningsansvar aktualiseras på så sätt att uppgiften inte anses vara oriktig.
Målet handlar om ett bolag som lämnat ett koncernbidrag till ett dotterbolag och av misstag yrkat avdrag för bidraget två gånger i inkomstdeklarationen. Skatteverket påförde skattetillägg. Myndigheten ansåg att bolaget hade lämnat en oriktig uppgift och att det inte förelåg grund för befrielse från skattetillägget. Både förvaltningsrätten och kammarrätten instämde i Skatteverkets bedömning.
Den fråga som Högsta förvaltningsdomstolen tog ställning till var om det över huvud taget fanns förutsättningar för att påföra skattetillägg.
Högsta förvaltningsdomstolen ansåg att det i målet fanns skäl som talar både för och emot att Skatteverkets utredningsansvar borde ha aktualiserats. I detta fall hade samma belopp angetts på de två ställen i deklarationen som handlar om lämnade koncernbidrag och samma belopp hade dessutom angetts under skulder till bl.a. koncernföretag. Högsta förvaltningsdomstolen fann mot den bakgrunden att det framstod som närmast uteslutet att bolagets uppgifter i inkomstdeklarationen skulle ha godtagits av Skatteverket utan närmare utredning. Det saknades därför förutsättningar för att påföra skattetillägg. Bolagets överklagande bifölls därmed på så sätt att skattetillägget undanröjdes.