Packhusplatsen
Västlänken
Just nu händer det mycket kring Hovrätten under deletapp Stora hamnkanalen för Västlänken. Håll dig uppdaterad på Trafikverkets sida om Västlänken.
Parkering
Kommer du resande med bil tänk då också på att parkeringsplatserna utanför hovrätten tagits bort, se Parkering Göteborg för att hitta annan parkeringsplats i närheten.
Parter och andra som ska inställa sig bör därför räkna med extra tid för inställelse.
Kollektivtrafik
Om du kommer resande med buss eller spårvagn ska du välja att stiga av vid någon av följande hållplatser, från vilka det är gångavstånd till hovrätten; Stenpiren, Domkyrkan eller Brunnsparken. Till dig som kommer från Stenpiren, observera att gång- och cykelvägen mellan Packhusplatsen och Norra hamngatan är avstängd. Gående hänvisas istället till Södra hamngatan och Kämpebron (vid Göteborgs stadsmuseum).
Tidtabeller för buss och spårvagn finns på Västtrafiks webbplats. På Västtrafiks webb återfinns även tidtabell för flygbussarna, vars hållplats finns vid Nils Ericsson terminalen vid Göteborgs centralstation.
Resande med tåg ankommer till centralstationen och därifrån är det drygt tio minuters promenad till hovrätten.
Ullevigatan 17

Parkering
Kommer du resande med bil finns parkeringsplatser bland annat i anslutning till Göteborgs tingsrätt och i Ullevigaraget. Se Parkering Göteborg för att hitta annan parkeringsplats i närheten.
Kollektivtrafik
Om du kommer resande med buss eller spårvagn ska du välja att stiga av vid någon av följande hållplatser, från vilka det är gångavstånd till hovrätten: Ullevi Norra, Ullevi Södra, Centralstationen och Svingeln. Tidtabeller för buss och spårvagn finns på Västtrafiks webbplats. På Västtrafiks webb återfinns även tidtabell för flygbussarna, vars hållplats finns vid Nils Ericsson terminalen vid Göteborgs centralstation.
Resande med tåg ankommer till centralstationen och därifrån är det drygt tio minuters promenad till Ullevigatan 17.